5f174ceae7892000249b28a4

İyilik İçin Kodla Nedir?

İyilik İçin Kodla, Ahbap Ortak Zemini'nde doğaya, çevreye, topluma ve Ahbap Platformu’na değer katacak yazılım projelerinin tasarlandığı, geliştirildiği, sürdürüldüğü bir Ahbap Gönüllülüğü Projesidir.

İyilik İçin Kodla’da görev alan yazılımcı, tasarımcı, proje yöneticileri, dijital iletişim uzmanları sorumluluklarını üstlendikleri ve katkı sağladıkları projeler aracılığıyla Ahbap’ın gittikçe büyüyen etkisini güçlendirirler. 

İhtiyaç sahibi olan herhangi bir yerdeki bir kişiye, canlıya, doğaya pozitif dokunma fikriyle bir araya gelmiş ekiplerden oluşan İyilik İçin Kodla gönüllüleri, bilginin ve iyiliğin paylaştıkça çoğalacağını bilirler, paylaşarak gelişir, geliştirirler.


İyilik İçin Kodla ile Hedeflenen Nedir?

İyilik İçin Kodla, Ahbap’ın 8 kurulundan birisi olan Bilim ve Teknoloji Kurulu’nun bir projesidir. Bu sebeple en temel amacı Ahbap değerlerine uygun yazılımlar geliştirerek Ahbap’ı geleceğe hazırlamak, yenilikçi projelerle Ahbap’ın eriştiği her iyiliğe yazılım ve teknolojinin faydalarını da götürmektir. 

İyilik İçin Kodla Nasıl Çalışır?

İyilik İçin Kodla, toplum ve doğa yararına olacak şekilde üretilen dijital projeleri ve bu projeleri yönetecek ekipleri bünyesinde bulundurur. Ahbap Platformu’na getirilen ya da İyilik İçin Kodla’nın hayata geçirmek istediği projeler, gönüllü Ahbaplar tarafından hazırlanır. 

Her alt projenin kendine ait bir ekibi vardır. Bu ekipte takım lideri, proje yöneticisi, yazılımcı, tasarımcı, içerik ve sosyal medya uzmanı yer alır. Böylece İyilik İçin Kodla’da görev alan Ahbaplar projenin en iyi şekilde ayakta kalması, tanıtılması ve daha çok kişiye ulaşması için çalışır. 


  • Önerilen her proje öncelikle İyilik İçin Kodla Yürütme Kurulu tarafından incelenir.

  • Ardından bu projeler Ahbap Bilim ve Teknoloji Kurulu’na sunulur.

  • Bilim ve Teknoloji Kurulu’nun onayladığı projeler ise Ahbap’a sunularak onay alınır.

  • Projenin hayata geçmesi için çalışmalara başlanır.

İyilik İçin Kodla Projelerinin Özellikleri Nelerdir?

İyilik İçin Kodla projelerinin ana amacı toplum ve doğaya dair sorunları çözmek, kapasite geliştirmek ve farkındalık yaratmaktır. Aynı zamanda Ahbap’ın varlığını sürdürebilmesi için yine kapasite geliştirmek ve kaynak yaratmaktır. Bu çalışmaları gerçekleştirirken 2 önemli prensibe sahip çıkıyoruz. 

Şeffaflık

Tıpkı Ahbap’ın en temel değerlerinden bir tanesinin şeffaflık olması gibi bir Ahbap projesi olan İyilik İçin Kodla’nın da ilk değeri şeffaflıktır. Bir proje Ahbap Bilim ve Teknoloji Kurulu tarafından onaylandığı anda iyilikicinkodla.com üzerinde herkes tarafından görüntülenebilir hale gelir. Burada projenin hedefi, aşamaları, eksik pozisyonları, ihtiyaçları ve halihazırda kimlerin katkı sağladığına dair tüm detaylar sunulur.

Anlık olarak takip edilebilen bu sistem üzerinde projeye destek olmak isteyen gönüller hızlıca başvurularını tamamlayabilir ve oryantasyonu sağlandıktan sonra sürece dahil olabilir. Projelerde yer alan ekipler ilgili projenin iletişim noktalarında bulundukları için projenin ilk adımından son noktasına kadar tüm bilgilere ulaşır, projenin büyümesine yardımcı olurlar.

İyilik İçin Kodla projeleri yine dileyen herkesin bu projelerin aşamalarına dair bilgi almasını da kolaylaştırır. Böylece dünyanın neresinde olursa olsun bir İyilik İçin Kodla projesinin güncel durumu takip edilebilir. 

İtibar

Her bir Ahbap gönüllüsü bizler için çok değerli. Tamamen gönüllülük esasına dayanan projelerimizde yer alan gönüllülerimizi bizler de onurlandırmak isteriz. Bu sebeple İyilik İçin Kodla altında hayata geçirilen her projenin künyesinde ekipte yer alan gönüllülerin bilgileri yer alır. Böylece toplumsal faydanın yanı sıra gönüllünün kariyer ve kişisel seviyede motive olmaları amaçlanır.

Proje detay sayfalarında yer alan bu künyelerde gönüllülerin Linkedin profillerine bağlantı verilerek gönüllülere dair bilgilere hızlıca ulaşılması sağlanır.

Yine İyilik İçin Kodla altında çalışan gönüllülerimizle kaynaşabilmek için motivasyon ve çalışma kampları düzenleyerek üretkenliği, paylaşımı, kapasite gelişimini artırmayı hedeflemekteyiz. 

Bizi Artık Tanıyorsun, O Halde Biz de Seni Tanıyalım 🥳

Ekibe Katıl

Eğer yazılım, tasarım, içerik ya da dijital iletişim alanlarında deneyimliysen bir Ahbap olarak ekibimize katılabilirsin. Farklı birikim ve deneyimlere sahip kişilerle tanışabileceğiniz bu ortamda eminiz ki bir yandan gelişirken, üretirken çok keyifli vakitler de geçireceğiz.

Sponsor Ol

Fikirlerimizi, projelerimizi sevdiysen, daha çok kişiye ulaşmamızı, hedeflerimizi hayata daha çabuk geçirmemizi sağlamak için bizimle iletişime geçip sponsor olabilir, bizi destekleyenlere dahil olabilirsin. 

Fikrini İlet

İyilik İçin Kodla’nın altında yer almasını istediğin, Ahbap değerleri ile örtüşen, başladığın ya da detaylı bir şekilde projelendirdiğin bir fikrin varsa ve bu proje ile binlerce kişinin hayatına dokunabileceğine eminsen bizimle proje fikrini paylaşabilirsin.